Vicor Corporation V110C3V3T50BS
V110C3V3T50BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3T50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3T50BS.pdf
Availability of V110C3V3T50BS
QUANTITY
V110C3V3T50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3T50BS
Internal Part NumberEIS-V110C3V3T50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3T50BS
Related LinksV110C3, V110C3V3T50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3T50BS Details Description
Related parts for V110C3V3T50BS
CONN RECEPT 2POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
PLINTH 36" FRAME DEPTH BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP 330UF 16V SMD datasheet.pdf
CONN PCI STRADDLE 164POS datasheet.pdf