Vicor Corporation V110C3V3T50BS2
V110C3V3T50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3T50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3T50BS2.pdf
Availability of V110C3V3T50BS2
QUANTITY
V110C3V3T50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3T50BS2
Internal Part NumberEIS-V110C3V3T50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3T50BS2
Related LinksV110C3V, V110C3V3T50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3T50BS2 Details Description
Related parts for V110C3V3T50BS2
TRANS NPN DARL 80V 10A DPAK datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.915A 100 MOHM datasheet.pdf
RES MO 1W 2.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR R datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf