Amphenol Commercial Products L177SDC37SOL2G
L177SDC37SOL2G picture photo
Mfg. Part Number
L177SDC37SOL2G
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDC37SOL2G.pdf
Availability of L177SDC37SOL2G
QUANTITY
L177SDC37SOL2G Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDC37SOL2G
Internal Part NumberEIS-L177SDC37SOL2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDC37SOL2G
Related LinksL177SDC, L177SDC37SOL2G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDC37SOL2G Details Description
Related parts for L177SDC37SOL2G
IDC CABLE - HKR30S/AE30M/HKR30S datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 150POS R/A GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 14" 2S CRS datasheet.pdf
160W TWIN 120V 60HZ BIAX datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
KIT DEMO SI4012 DISPL 915MHZ RX datasheet.pdf