Vicor Corporation V110C5T75BF3
V110C5T75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5T75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5T75BF3.pdf
Availability of V110C5T75BF3
QUANTITY
V110C5T75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5T75BF3
Internal Part NumberEIS-V110C5T75BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5T75BF3
Related LinksV110C5, V110C5T75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5T75BF3 Details Description
Related parts for V110C5T75BF3
CABLE MOLDED CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
CRIMPER DIE SET RG174 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf