Vicor Corporation V110C5T75BL2
V110C5T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5T75BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5T75BL2.pdf
Availability of V110C5T75BL2
QUANTITY
V110C5T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5T75BL2
Internal Part NumberEIS-V110C5T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5T75BL2
Related LinksV110C5, V110C5T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5T75BL2 Details Description
Related parts for V110C5T75BL2
SW SIM ROLLER SPDT 5A .187" 125V datasheet.pdf
FAN BLOWER 220X56MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf