Vicor Corporation V110C8H75BF2
V110C8H75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8H75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8H75BF2.pdf
Availability of V110C8H75BF2
QUANTITY
V110C8H75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8H75BF2
Internal Part NumberEIS-V110C8H75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8H75BF2
Related LinksV110C8, V110C8H75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8H75BF2 Details Description
Related parts for V110C8H75BF2
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf