Vicor Corporation V110C8H75BG2
V110C8H75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8H75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8H75BG2.pdf
Availability of V110C8H75BG2
QUANTITY
V110C8H75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8H75BG2
Internal Part NumberEIS-V110C8H75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8H75BG2
Related LinksV110C8, V110C8H75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8H75BG2 Details Description
Related parts for V110C8H75BG2
CONN RECEPT 11POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
DEV E10-AUSB LICENSE FOR H8S FAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 310MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
RES SMD 167 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf