Bourns Inc. 3386U-1-104RLF
3386U-1-104RLF picture photo
Mfg. Part Number
3386U-1-104RLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386U-1-104RLF.pdf
Availability of 3386U-1-104RLF
QUANTITY
3386U-1-104RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386U-1-104RLF
Internal Part NumberEIS-3386U-1-104RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386U-1-104RLF
Related Links3386U-1, 3386U-1-104RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386U-1-104RLF Details Description
Related parts for 3386U-1-104RLF
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 750 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
DIODE MODULE 2200V WC-500 datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 290.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 187 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf