Vicor Corporation V110C8H75BG3
V110C8H75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8H75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8H75BG3.pdf
Availability of V110C8H75BG3
QUANTITY
V110C8H75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8H75BG3
Internal Part NumberEIS-V110C8H75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8H75BG3
Related LinksV110C8, V110C8H75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8H75BG3 Details Description
Related parts for V110C8H75BG3
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX 5PC datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DIFF CONVRTR DATA SCSI 56SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf