Vicor Corporation V110C8M75BS2
V110C8M75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8M75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8M75BS2.pdf
Availability of V110C8M75BS2
QUANTITY
V110C8M75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8M75BS2
Internal Part NumberEIS-V110C8M75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8M75BS2
Related LinksV110C8, V110C8M75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8M75BS2 Details Description
Related parts for V110C8M75BS2
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.95A 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 22POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf