Vicor Corporation V110C8T75BG2
V110C8T75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8T75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8T75BG2.pdf
Availability of V110C8T75BG2
QUANTITY
V110C8T75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8T75BG2
Internal Part NumberEIS-V110C8T75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8T75BG2
Related LinksV110C8, V110C8T75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8T75BG2 Details Description
Related parts for V110C8T75BG2
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DELAY LN 1024TAP PROG 32TQFP datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2KBIT 4MM 8-SMD datasheet.pdf
FUSE 10A 240V FAST BRITISH SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT 1.0/2.3 PLUG - N JACK datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 9.4MM HT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf