Vicor Corporation V110C8T75BL2
V110C8T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8T75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8T75BL2.pdf
Availability of V110C8T75BL2
QUANTITY
V110C8T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8T75BL2
Internal Part NumberEIS-V110C8T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8T75BL2
Related LinksV110C8, V110C8T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8T75BL2 Details Description
Related parts for V110C8T75BL2
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 228X254MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
V-BASIC STAND V15 22A PIN PLUNGE datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SDRAM DDR2 512MB 64MX8 60FBGA datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf