Littelfuse V120MA1AX1546
V120MA1AX1546 picture photo
Mfg. Part Number
V120MA1AX1546
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 102V 100A SOD-83A AXIAL
Datasheet Download
V120MA1AX1546.pdf
Availability of V120MA1AX1546
QUANTITY
V120MA1AX1546 Order Process
Ship out your order
Specifications of V120MA1AX1546
Internal Part NumberEIS-V120MA1AX1546
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)102V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)138V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts72VAC
Maximum DC Volts97VDC
Energy0.40J
Package / CaseSOD-83A Axial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120MA1AX1546
Related LinksV120MA, V120MA1AX1546 Datasheet, Littelfuse Distributor
V120MA1AX1546 Details Description
Related parts for V120MA1AX1546
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 13A 9 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 20VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf