Littelfuse V120ZT1P
V120ZT1P picture photo
Mfg. Part Number
V120ZT1P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V120ZT1P.pdf
Availability of V120ZT1P
QUANTITY
V120ZT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of V120ZT1P
Internal Part NumberEIS-V120ZT1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy6.0J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120ZT1P
Related LinksV120, V120ZT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
V120ZT1P Details Description
Related parts for V120ZT1P
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 54 POS .137 SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF05A/AF05/AFE05T datasheet.pdf
SHELF/DESK 17.5X67.7X1.8" BE/GY datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 82.5 OHM 1% datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 17.27MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SZR SOCKETTRACK MNTING SOCKET datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" YEL JACKP NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOARD LED DRIVER 1A datasheet.pdf