Littelfuse V12RA8X2749
V12RA8X2749 picture photo
Mfg. Part Number
V12RA8X2749
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 9V 150A ENCASED
Datasheet Download
V12RA8X2749.pdf
Availability of V12RA8X2749
QUANTITY
V12RA8X2749 Order Process
Ship out your order
Specifications of V12RA8X2749
Internal Part NumberEIS-V12RA8X2749
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesRA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)9V
Varistor Voltage (Typ)12.5V
Varistor Voltage (Max)16V
Current - Surge150A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts6VAC
Maximum DC Volts8VDC
Energy0.60J
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V12RA8X2749
Related LinksV12RA, V12RA8X2749 Datasheet, Littelfuse Distributor
V12RA8X2749 Details Description
Related parts for V12RA8X2749
IC MPU M680X0 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8K OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC OVP W/30V P-CH MOSFET DFN8 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
88951-135LF METRAL HDR 4RX1M STB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLL LEVER datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LAMP INCAND 24V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.975" 3MM 2LD datasheet.pdf
3874 SPRING, CENTRUY 3874 datasheet.pdf
18UF 150V 16X30 105C AXI datasheet.pdf