| Internal Part Number | EIS-V130LA10CP | |
| Standard Package | 700 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 205V | |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 130VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 80J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |