E-Switch 1003P1T2B4M6QE
1003P1T2B4M6QE picture photo
Mfg. Part Number
1003P1T2B4M6QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
1003P1T2B4M6QE.pdf
Availability of 1003P1T2B4M6QE
QUANTITY
1003P1T2B4M6QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1003P1T2B4M6QE
Internal Part NumberEIS-1003P1T2B4M6QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.46mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1003P1T2B4M6QE
Related Links1003P1T, 1003P1T2B4M6QE Datasheet, E-Switch Distributor
1003P1T2B4M6QE Details Description
Related parts for 1003P1T2B4M6QE
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 2012 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.6A SYNC 5USMD datasheet.pdf