Littelfuse V130LS20B
V130LS20B picture photo
Mfg. Part Number
V130LS20B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V130LS20B.pdf
Availability of V130LS20B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V130LS20B Order Process
Ship out your order
Specifications of V130LS20B
Internal Part NumberEIS-V130LS20B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)190V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)220V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V130LS20B
Related LinksV130, V130LS20B Datasheet, Littelfuse Distributor
V130LS20B Details Description
Related parts for V130LS20B
IC REG LDO 10V 50MA 3HSIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 64MAPBGA datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf