Littelfuse V140LS10CPX2855
V140LS10CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V140LS10CPX2855
Brief Description
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V140LS10CPX2855.pdf
Availability of V140LS10CPX2855
QUANTITY
V140LS10CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V140LS10CPX2855
Internal Part NumberEIS-V140LS10CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts-
Energy90J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V140LS10CPX2855
Related LinksV140LS1, V140LS10CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V140LS10CPX2855 Details Description
Related parts for V140LS10CPX2855
BOX ALUM NATURAL 3.63"L X 1.5"W datasheet.pdf
MUX DUAL DUAL H/V TONE SW 20QSOP datasheet.pdf
SCR HY-BRIDGE 600V 40A PACE-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 250KSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 857 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 550MA 670 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V TO249 datasheet.pdf