| Internal Part Number | EIS-V140LS5CP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 45J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |