Littelfuse V14E150L4B
V14E150L4B picture photo
Mfg. Part Number
V14E150L4B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14E150L4B.pdf
Availability of V14E150L4B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V14E150L4B Order Process
Ship out your order
Specifications of V14E150L4B
Internal Part NumberEIS-V14E150L4B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14E150L4B
Related LinksV14E1, V14E150L4B Datasheet, Littelfuse Distributor
V14E150L4B Details Description
Related parts for V14E150L4B
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 850MA 0805 datasheet.pdf
KIT DEMO FOR ADS1292 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTOMOTIVE RELAYS datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1926BGA datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN J/N RE datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 SKT WALL REC datasheet.pdf
4.7UF 50V 5X11 85C RAD datasheet.pdf