Littelfuse V14E460L4B
V14E460L4B picture photo
Mfg. Part Number
V14E460L4B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14E460L4B.pdf
Availability of V14E460L4B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V14E460L4B Order Process
Ship out your order
Specifications of V14E460L4B
Internal Part NumberEIS-V14E460L4B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy180J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14E460L4B
Related LinksV14E4, V14E460L4B Datasheet, Littelfuse Distributor
V14E460L4B Details Description
Related parts for V14E460L4B
DIP CABLE - HDP16S/AE16G/HDP16S datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
12P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
ANT TWO-WAY A 38MHZ KR CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBJ datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf