Littelfuse V14P150P
V14P150P picture photo
Mfg. Part Number
V14P150P
Brief Description
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P150P.pdf
Availability of V14P150P
QUANTITY
V14P150P Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P150P
Internal Part NumberEIS-V14P150P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 14mm