Aavid Thermalloy 533201B02500G
533201B02500G picture photo
Mfg. Part Number
533201B02500G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
BOARD LEVEL HEAT SINK
Datasheet Download
533201B02500G.pdf
Availability of 533201B02500G
QUANTITY
533201B02500G Order Process
Ship out your order
Specifications of 533201B02500G
Internal Part NumberEIS-533201B02500G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Standard Package500
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-218, TO-247
Attachment MethodBolt On and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.000" (50.80mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise3W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural9°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)533201B02500G
Related Links533201, 533201B02500G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
533201B02500G Details Description
Related parts for 533201B02500G
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.6A STRAP datasheet.pdf
THERMISTOR 47K OHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
15+2 MALE 90 DEG CONN W J/S datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf