Vishay/Dale CRCW08051R62FKEAHP
CRCW08051R62FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R62FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R62FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051R62FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051R62FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R62FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R62FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R62FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051R62FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R62FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051R62FKEAHP
KNOB BLK GLOSS.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIN RAIL PWR OPTO COUPLER 24VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 6POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf