Littelfuse V14P300P
V14P300P picture photo
Mfg. Part Number
V14P300P
Brief Description
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P300P.pdf
Availability of V14P300P
QUANTITY
V14P300P Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P300P
Internal Part NumberEIS-V14P300P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14P300P
Related LinksV14P, V14P300P Datasheet, Littelfuse Distributor
V14P300P Details Description
Related parts for V14P300P
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 1CH 16-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN3/2 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf