Littelfuse V14P550P
V14P550P picture photo
Mfg. Part Number
V14P550P
Brief Description
VARISTOR 819V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14P550P.pdf
Availability of V14P550P
QUANTITY
V14P550P Order Process
Ship out your order
Specifications of V14P550P
Internal Part NumberEIS-V14P550P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14P550P
Related LinksV14P, V14P550P Datasheet, Littelfuse Distributor
V14P550P Details Description
Related parts for V14P550P
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf