Vicor Corporation V150A12H500BF2
V150A12H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12H500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12H500BF2.pdf
Availability of V150A12H500BF2
QUANTITY
V150A12H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12H500BF2
Internal Part NumberEIS-V150A12H500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12H500BF2
Related LinksV150A12, V150A12H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12H500BF2 Details Description
Related parts for V150A12H500BF2
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 6.5X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf