Vicor Corporation V150A12H500BF3
V150A12H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12H500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12H500BF3.pdf
Availability of V150A12H500BF3
QUANTITY
V150A12H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12H500BF3
Internal Part NumberEIS-V150A12H500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12H500BF3
Related LinksV150A12, V150A12H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12H500BF3 Details Description
Related parts for V150A12H500BF3
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 34W 53W 12ESOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf