Vicor Corporation V150A12M400BN2
V150A12M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12M400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V150A12M400BN2.pdf
Availability of V150A12M400BN2
QUANTITY
V150A12M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12M400BN2
Internal Part NumberEIS-V150A12M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W