Vicor Corporation V150A12M500BG2
V150A12M500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12M500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12M500BG2.pdf
Availability of V150A12M500BG2
QUANTITY
V150A12M500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12M500BG2
Internal Part NumberEIS-V150A12M500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12M500BG2
Related LinksV150A12, V150A12M500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12M500BG2 Details Description
Related parts for V150A12M500BG2
POT 5K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 60MM datasheet.pdf
IE-MINIMC MODULE, TP-TX/FX-MM850 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 291MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWAP SYSTEM 1.6 GHZ, 1GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf