Vicor Corporation V150A12T400BG3
V150A12T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V150A12T400BG3.pdf
Availability of V150A12T400BG3
QUANTITY
V150A12T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12T400BG3
Internal Part NumberEIS-V150A12T400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12T400BG3
Related LinksV150A12, V150A12T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12T400BG3 Details Description
Related parts for V150A12T400BG3
GUIDE PC BOARD NYLON 4.5" LONG datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
SC/APC ADAPTER MICROSCOPE 20X datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 SGL PORT 64-LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LFQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf