Vicor Corporation V150A15C400B2
V150A15C400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C400B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15C400B2.pdf
Availability of V150A15C400B2
QUANTITY
V150A15C400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C400B2
Internal Part NumberEIS-V150A15C400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C400B2
Related LinksV150A1, V150A15C400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C400B2 Details Description
Related parts for V150A15C400B2
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
12U 26IN SWING OUT WALL MOUNT datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 SMT datasheet.pdf
IVDUAL CABLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN SMA PL ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 16X16 RGB MATRIX 5VDC datasheet.pdf