Vicor Corporation V150A15C500BG
V150A15C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15C500BG.pdf
Availability of V150A15C500BG
QUANTITY
V150A15C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C500BG
Internal Part NumberEIS-V150A15C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C500BG
Related LinksV150A1, V150A15C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C500BG Details Description
Related parts for V150A15C500BG
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 25PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 18A 8ULTRASO datasheet.pdf
IC SWITCH LVDS HIGH BW 36TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
FUSE CONN FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf