Vicor Corporation V150A15E500BG
V150A15E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A15E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15E500BG.pdf
Availability of V150A15E500BG
QUANTITY
V150A15E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15E500BG
Internal Part NumberEIS-V150A15E500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15E500BG
Related LinksV150A1, V150A15E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15E500BG Details Description
Related parts for V150A15E500BG
BATT NICAD HITEMP D SIZE W/TABS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 19POS datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AC datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf