Vicor Corporation V150A24E400BF
V150A24E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A24E400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V150A24E400BF.pdf
Availability of V150A24E400BF
QUANTITY
V150A24E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24E400BF
Internal Part NumberEIS-V150A24E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24E400BF
Related LinksV150A2, V150A24E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24E400BF Details Description
Related parts for V150A24E400BF
LENS FOR T1-3/4 LED RED SQUARE datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 3.2A datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 7 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf