Vicor Corporation V150A24T400BS3
V150A24T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24T400BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V150A24T400BS3.pdf
Availability of V150A24T400BS3
QUANTITY
V150A24T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24T400BS3
Internal Part NumberEIS-V150A24T400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24T400BS3
Related LinksV150A24, V150A24T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24T400BS3 Details Description
Related parts for V150A24T400BS3
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.8" datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf