Vicor Corporation V150A24T500BS
V150A24T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V150A24T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24T500BS.pdf
Availability of V150A24T500BS
QUANTITY
V150A24T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24T500BS
Internal Part NumberEIS-V150A24T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24T500BS
Related LinksV150A2, V150A24T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24T500BS Details Description
Related parts for V150A24T500BS
REGULTR -5.2V 1.0A 3 PIN CU HS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED YLW datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.5 CABLE HOLDER 10CKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 30V CHA MNT datasheet.pdf