Amphenol Industrial SP06CE-22-55S(SR)
SP06CE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06CE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06CE-22-55S(SR).pdf
Availability of SP06CE-22-55S(SR)
QUANTITY
SP06CE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06CE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06CE-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06CE-22-55S(SR)
Related LinksSP06CE-2, SP06CE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06CE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for SP06CE-22-55S(SR)
SIDACTOR BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 500KSPS 10UMAX datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf