Vicor Corporation V150A28E400BG2
V150A28E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V150A28E400BG2.pdf
Availability of V150A28E400BG2
QUANTITY
V150A28E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28E400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A28E400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28E400BG2
Related LinksV150A28, V150A28E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28E400BG2 Details Description
Related parts for V150A28E400BG2
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 220 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS FLNG PIN BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV+12LV PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 06 CKT datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf