Vicor Corporation V150A28E500BG
V150A28E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A28E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V150A28E500BG.pdf
Availability of V150A28E500BG
QUANTITY
V150A28E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28E500BG
Internal Part NumberEIS-V150A28E500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28E500BG
Related LinksV150A2, V150A28E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28E500BG Details Description
Related parts for V150A28E500BG
CONN HEADER LOW-PRO 64POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
CONN CORD SET R-ANGLE 22AWG 20FT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf