Vicor Corporation V150A28E500BG3
V150A28E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V150A28E500BG3.pdf
Availability of V150A28E500BG3
QUANTITY
V150A28E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28E500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A28E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28E500BG3
Related LinksV150A28, V150A28E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28E500BG3 Details Description
Related parts for V150A28E500BG3
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN BLOCK LOCK 7.62MM 6POS BK datasheet.pdf
FUSE 32A 550V BS88 IEC HRC BLADE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf