Vicor Corporation V150A36H500BG3
V150A36H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36H500BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36H500BG3.pdf
Availability of V150A36H500BG3
QUANTITY
V150A36H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36H500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A36H500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36H500BG3
Related LinksV150A36, V150A36H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36H500BG3 Details Description
Related parts for V150A36H500BG3
IC AMP AUDIO PWR 170W D TO220-15 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T5 4.7" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.36A SC-59 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN GUIDE PLATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf