Vicor Corporation V150A36M400B3
V150A36M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36M400B3.pdf
Availability of V150A36M400B3
QUANTITY
V150A36M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36M400B3
Internal Part NumberEIS-V150A36M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36M400B3
Related LinksV150A3, V150A36M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36M400B3 Details Description
Related parts for V150A36M400B3
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND PURPLE 9FT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 15A 3PH DIN MNT 3PL datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 8AWG 10MM datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC JOHNSON DECADE CNTR 16SOIC datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf