Vishay/Dale RNC55J2702BSRE6
RNC55J2702BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2702BSRE6
Brief Description
RES 27K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2702BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2702BSRE6
QUANTITY
RNC55J2702BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2702BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2702BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2702BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2702BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2702BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2702BSRE6
IC REG LDO 2.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1014STBUCG datasheet.pdf
ACCY PWR SUPPLY CTLR E8MS SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
GASKET BECU 15.24X609.60MM datasheet.pdf
IC FPGA 674 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 19.3K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf