Vicor Corporation V150A36M500BL
V150A36M500BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A36M500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36M500BL.pdf
Availability of V150A36M500BL
QUANTITY
V150A36M500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36M500BL
Internal Part NumberEIS-V150A36M500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36M500BL
Related LinksV150A3, V150A36M500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36M500BL Details Description
Related parts for V150A36M500BL
CAP CER 2.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf