Vicor Corporation V150A36T400BN2
V150A36T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36T400BN2.pdf
Availability of V150A36T400BN2
QUANTITY
V150A36T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36T400BN2
Internal Part NumberEIS-V150A36T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36T400BN2
Related LinksV150A36, V150A36T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36T400BN2 Details Description
Related parts for V150A36T400BN2
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 16SO datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A TO-92 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.45MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 60V 830MA datasheet.pdf