Vicor Corporation V150A3V3E264BL
V150A3V3E264BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E264BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3E264BL.pdf
Availability of V150A3V3E264BL
QUANTITY
V150A3V3E264BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E264BL
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E264BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E264BL
Related LinksV150A3V, V150A3V3E264BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E264BL Details Description
Related parts for V150A3V3E264BL
RACEWAY 1CHAN SM AD LGY10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
PLIERS ELEC CHAIN NOSE 5.12" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT RED datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf