Vicor Corporation V150A3V3E264BL3
V150A3V3E264BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E264BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3E264BL3.pdf
Availability of V150A3V3E264BL3
QUANTITY
V150A3V3E264BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E264BL3
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E264BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E264BL3
Related LinksV150A3V, V150A3V3E264BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E264BL3 Details Description
Related parts for V150A3V3E264BL3
TOOL MANUAL CRIMPER 16-18AWG DF7 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC P600 datasheet.pdf
2MMFB,ASY,008,PWR,HDR,SL,SEQ datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 7POS datasheet.pdf
RES 91.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1W 1218 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf