Vicor Corporation V150A3V3E264BS
V150A3V3E264BS picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E264BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3E264BS.pdf
Availability of V150A3V3E264BS
QUANTITY
V150A3V3E264BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E264BS
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E264BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E264BS
Related LinksV150A3V, V150A3V3E264BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E264BS Details Description
Related parts for V150A3V3E264BS
FUSE PTC 0.10A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG PINK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf